| Lugar de origen: | Porcelana |
|---|---|
| Nombre de la marca: | Tonking |
| Certificación: | Halal Kosher Haccp |
| Número de modelo: | Óxido de TK-pirrolidinil diaminopirimidina |
| Cantidad de orden mínima: | 1KG |
| Detalles de empaquetado: | 1 kg por bolsa, 25 kg por tambor o personalizado |
| Tiempo de entrega: | 3-5 días laborables |
| Condiciones de pago: | Western Union, MoneyGram, T/T, D/A |
| Capacidad de la fuente: | 1000 kg/mes |
| Nombre del producto: | Óxido de la diaminopirimidina de Pyrrolidinyl | Pureza: | 99% |
|---|---|---|---|
| Calificación: | Grado cosmético | No. CAS: | 55921-65-8 |
| Paquete: | 1 kg por bolsa, 25k por tambor | Duración: | 2 años |
| Resaltar: | Anti-hair loss pyrrolidinyl diaminopyrimidine oxide,Pyrrolidinyl diaminopyrimidine oxide powder,Cosmetic raw material hair loss treatment |
||
Anti-Hair Loss Raw Material Pyrrolidinyl Diaminopyrimidine Oxide Powder Cas 55921-65-8
Pyrrolidinyl Diaminopyrimidine Oxide (also known by its trade name Kopyrrol or New-minoxidil) is a synthetic organic compound that functions as a potassium channel opener. It is used primarily in hair care products to treat hair loss and promote hair growth, and to a lesser extent in anti-aging skincare.
| Pyrrolidinyl Diaminopyrimidine Oxide | |
| Chemical Name | 2,4-Pyrimidinediamine, 6-(1-pyrrolidinyl)-, 3-oxide |
| CAS No. | 55921-65-8 |
| Molecular Formula | C8H13N5O |
| Molecular Weight | 195.22 g/mol |
| Physical Appearance | White to off-white crystalline powder. It has low solubility in water but is easily soluble in propylene glycol |
Pyrrolidinyl Diaminopyrimidine Oxide is a synthetic, non-peptide active ingredient used in premium hair loss shampoos and tonics. It works by improving blood flow to the hair follicle to prolong the growth phase (anagen). Chemically similar to Minoxidil but boasting a lower molecular weight, it is positioned as a high-efficacy, low-irritation alternative for treating thinning hair.